Glony, algi z rodzaju Padina

Facebookpinterest

Makroglony w kolorze kremowym lub jasnobrązowym, z koncentrycznymi, kredowymi paskami, osiągające średnicę do 10 cm, potocznie zwane wodorostami. Tworzą skupiska w kształcie wachlarzy, lejków, które opatrzone są drobnymi włoskami. Zimą są bardzo małe lub wcale nie rosną. Glony te, posiadają liściokształtne powierzchnie, w których zachodzi fotosynteza oraz część korzeniokształtną, dzięki której przyczepiają się do podłoża.

Brunatnice z rodzaju padina porastają skaliste wybrzeża, zamieszkując przybrzeżne strefy pływowe na całym świecie.
Film z Padina, nagrany podczas nurkowań w Chorwacji obejrzycie -> tutaj

Rozmnażają się bezpłciowo za pomocą zarodników oraz płciowo za pomocą gamet, które uwalniane są w jednym czasie pod wpływem bodźca chemicznego.

Ciekawostka: Wyciągi pozyskiwane z glonów Padina pavonica używane są w kosmetyce, poprawiają koloryt i teksturę skóry oraz działają przeciwzmarszczkowo i regenracyjnie.

Ciekawostka: Polska nazwa glony, która na początku XX wieku zastąpiła wcześniej stosowane nazwy algi czy wodorosty jest określeniem zaczerpniętym z gwary góralskiej.


Kólestwo: Chromista
Typ: Ochrophyta
Gromada: Phaeophyceae (Brunatnice, Brown Algae)
Rząd: Dictyotales
Rodzina: Dictyotaceae
Rodzaj : Padina
Gatunek: Padina pavonica
inne nazwy: Peacock’s tail, Fragile Funnelweed, Lejkowate

* źródło opracowania: https://www.researchgate.net/publication/325172213_Padina_pavonica_Morphology_and_Calcification_Functions_and_Mechanism
* zdjęcia: Beata Janicka, Morze Adriatyckie
Facebookpinterest

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *