Rozgwiazdy – Starfishes, Sea stars, Asteroids

Facebookpinterest

Rozgwiazdy są pożytecznymi bezkręgowcami regulującymi różnorodność życia morskiego. Zamieszkują wszystkie oceany świata.

Prowadzą głównie drapieżny tryb życia. W zależności od gatunku, żywią się skorupiakami, mięczakami, małymi rybami, gąbkami, ale także glonami i planktonem wychwytywanym z toni wodnej czy też rozkładającą się materią organiczną, a w przypadku korony cierniowej – polipami koralowców. Korona cierniowa, jest jedyną rozgwiazdą, która w zbyt dużej ilości, wywiera niszczycielski wpływ na rafy koralowe i z tego też względu jest gatunkiem tępionym.

fragment plakatu dotyczącego korony cierniowej na Raja Ampat

Otwór gębowy rozgwiazd znajduje się na spodniej stronie dysku, od którego promieniście rozchodzą się ramiona (u rozgwiazd mających kształt poduszki lub pięcioboku ramiona nie są wyodrębnione). Najczęściej spotykane rozgwiazdy mają pięć ramion, ale ich liczba może być większa, w zależności od gatunku. Mają bardzo bogatą kolorystykę, ich ciała mogą być brązowe, pomarańczowe, czerwone, różowe, fioletowe a nawet granatowe.

Te niesamowite szkarłupnie potrafią wywinąć żołądek na zewnątrz ciała i trawić ofiarę poza swoim organizmem. Polując na małże rozwierają ich muszle ramionami, a następnie wprowadzają do środka swój żołądek, którym trawią mięczaka.

Poruszają się za pomocą niewielkich nóżek ambulakralnych wypełnionych wodą morską. Woda jest wpompowywana i wypompowywana do poszczególnych nóżek poprzez układ ambulakralny (wodny). Dzięki temu nóżki mogą się rozciągać i kurczyć umożliwiając rozgwiazdom poruszanie się po dnie morskim. Nóżki ambulakralne znajdują się na spodniej stronie ramion. Powolne tempo przemieszczania się, sprawia, że rozgwiazdy są wdzięcznym obiektem do robienia zdjęć dla poczatkujących podwodnych fotografów.
Oprócz funkcji ruchu, nóżki ambulakralne pełnią również funkcję oddechową, oraz wykrywania pożywienia dzięki reakcji na związki chemiczne. Na końcach ramion rozgwiazd znajdują się prymitywne oczy reagujące na światło.

Krótki film z poruszającą się rozgwiazdą i ślimakiem nagoskrzelnym znajdziecie -> tutaj

Rozmnażają się płciowo oraz bezpłciowo poprzez fragmentację. Większość rozgwiazd jest rozdzielnopłciowa, choć zdarzają się również gatunki obojnacze.

Ciekawostka: W przypadku zagrożenia rozgwiazdy potrafią odrzucić ramię, a następnie zregenerować uszkodzoną część ciała.


Królestwo: Zwierzęta
Typ: Szkarłupnie (Echinodermata)
Gromada: Rozgwiazdy (Asteroidea)

 

* źródło opracowania: https://theconversation.com/starfish-can-see-in-the-dark-among-other-amazing-abilities-91965

zdjęcia: Beata Janicka

Facebookpinterest

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *