Podwodna fauna – szczupak

Facebookpinterest

Chyba nie ma osoby, która widząc pod wodą szczupaka nie uległa jego urokowi. Ten dostojny drapieżnik jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących ryb polskich wód. Szczupaka spotkamy najczęściej wiszącego samotnie w toni pośród wodnej roślinności, w której to wypatruje pożywienia. Już sam jego wygląd wzbudza podziw, charakterystyczne długie i smukłe ciało szczupaka ma piękne zielone ubarwienie i pokryte jest żółtymi plamkami. Jego spłaszczony pysk i wysunięta dolna szczęka sprawiają wrażenie jakby lekko się uśmiechał, a duże i bystre oczy, powodują, że można obserwować go godzinami.

Ale Szczupak urzeka nie tylko wyglądem. Dzięki silnym mięśniom tułowia i bardzo dobremu wzrokowi, potrafi wisząc w toni wodnej w mgnieniu oka ruszyć i schwytać ofiarę oddaloną nawet o 10 metrów. Po uchwyceniu zdobyczy przekręca ją w pysku zawsze łbem w kierunku paszczy, a następnie połyka w całości. Podstawowym pożywieniem szczupaka są płocie i okonie, zjada również ukleje, jazgarze i krąpie. W okresie najintensywniejszego żerowania, czyli wiosną i jesienią, zjada praktycznie wszystko, co upoluje. Zimą, ze względu na zahamowany niską temperaturą proces trawienia, żerowanie tej ryby jest niewielkie. Szczupak rośnie bardzo szybko, przybiera około 10 cm rocznie. Przeciętnie osiąga długość około 50-60 cm i wagę 2-3 kg. Jeśli nie zostanie wcześniej odłowiony, może mierzyć ponad metr i żyć około 10 lat.

Ciekawostka:

Dzięki umiejętności „wiszenia” w bezruchu ten fascynujący drapieżnik jest wdzięcznie pozującym do zdjęć modelem, pamiętajcie tylko, by nie wykonywać gwałtownych ruchów, kiedy do niego podpływacie, inaczej go spłoszycie.


*Źródło: opracowanie własne na podstawie M. Brylińska (red.), Ryby słodkowodne Polski, PWN, Warszawa 86, s. 176-182. 
Facebookpinterest

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *