Czyszczenie szyby w nowej masce do nurkowania

Facebookpinterest

Jeżeli zostaliście właśnie właścicielami nowej maski do nurkowania, albo zastanawiacie się dlaczego Wasz egzemplarz ciągle paruje, ta notka jest właśnie dla Was :).
Poniżej przedstawię kilka domowych sposobów zapobiegania parowaniu maski .

Szkła nowej maski nurkowej pokryte są warstwą silikonu, którą zachodzą w trakcie  procesu produkcji. Dopóki te pozostałości nie zostaną usunięte z szyby, maska będzie stale zachodzić mgłą niezależnie od tego ile i jakich środków przeciwmgielnych nie zastosujemy.
Dzisiaj opiszę Wam dwa dobre sposoby na usunięcie pozostałości tłuszczu z szyb maski. Te sposoby sam wypróbowałem i faktycznie działają!!

Zatem, proponuję tak: nową maskę całą starannie wymyć w płynie do naczyń. Najlepiej powtórzyć mycie dwu-trzykrotnie pamiętając, aby woda podczas płukania maski była ciepła lub gorąca (nie mam tu oczywiście na myśli wrzątku) lub też zalać maskę od środka płynem do mycia naczyń i zostawić go na noc. Rano należy dokładnie wyczyścić szkła maski miękką gąbką i ciepła wodą.

Kolejny sposób:  wyciśnijcie pastę do zębów do środka maski i rozetrzyjcie po powierzchni szkła za pomocą palców. Im prostszy skład pasty do zębów, tym lepiej. Spróbujcie zatem znaleźć pastę bez wybielacza czy innych dodatków. Najlepiej zadziała zostawienie pasty w masce na noc lub wyczyszczenie maski kilka razy. Pamiętajcie, aby unikać stosowania pasty z granulkami, ponieważ mogą one porysować wnętrze szkła. Jeśli pasta dostanie Wam się w szczeliny między szkłem a silikonem polecam użyć do jej usunięcia starej szczoteczki do zębów.

Z innych metod, często wymienianych przez znajomych nurków działa również:

Coca Cola: zalewamy maskę colą i pozostawiamy na noc, dodatkowo można po coli zastosować jeszcze trick z pastą do zębów.

Sea Buff: gotowy środek do usuwania resztek silikonu ze szkieł nowej maski, można kupić go w sklepach nurkowych.

Opalanie szyby maski płomieniem zapalniczki: opcja dla osób, które nie obawiają się uszkodzenia silikonu maski podczas procesu opalania.

Mycie w zmywarce: kolejna metoda dla odważnych, radzę dobrze wybrać program i temperaturę mycia, tak żeby po wyjęciu maski ze zmywarki nie okazało się, że przy okazji czyszczenia szyb zniszczyliśmy całą maskę.

Na początek zdecydowanie polecam jednak jak najbardziej łagodne metody przygotowania maski do nurkowania. Napiszcie, jakie rozwiązania sprawdziły się u Was 🙂

Facebookpinterest

1 komentarz

  • Pasta do zębów, cola na noc i znowu pasta. Dam znaka w maju jak efekty 😀

    Bartek,
  • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *