Rafa koralowa

Facebookpinterest

Rafa koralowa jest strukturą żywych organizmów, która wznosi się pod powierzchnią morza i opiera niszczącemu działaniu fal morskich. Składa się ona głównie z węglanu wapnia znajdującego się pod żywą warstwą koralowców oraz innych zwierząt i roślin.

Podstawowymi budowniczymi rafy są koralowce madreporowe ( eng. hard corals/stone corals) tworzące kolonie. Koralowce te budują swój szkielet z węglanu wapnia, twardej substancji, która ostatecznie staje się skałą. Rozmnażając się, dobudowują kolejne nakładające się na siebie warstwy wapienne, tworząc w ten sposób formacje koralowe. W mniejszym stopniu do tworzenia rafy przyczyniają się koralowce żyjące pojedynczo, a także niektóre gąbki, mięczaki, mszywioły, glony, skorupiaki, szkarłupnie, osłonice i ramienionogi. Proces zwapnienia dokonuje się na przestrzeni tysięcy lat, tworząc ogromną sieć szkieletów, a czasem nawet nowe wyspy.

Na rafę koralową skłądają się więc nie tylko barwne rośliny i zwierzęta, ale także konstrukcja wapienna znajdująca się pod nimi.* Źródło: opracowanie własne na podstawie:
O.Doherty, Coral Reefs: A Handbook for Their Future, Institute of Marine Engineers, 2017
Facebookpinterest

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *