Plastikowe opakowania – ile ich wytwarzamy i czy jesteśmy tego świadomi?

Facebookpinterest

Czy zastanawialiście się kiedyś ile plastikowych opakowań używacie i wyrzucacie w ciągu jednego miesiąca?
Przyjmując, że robimy zakupy raz w tygodniu, a przy okazji tych zakupów używamy dwóch siatek foliowych płatnych i około 3 siatek zrywek (to np. te na owoce i warzywa), wychodzi na to, że używamy w ciągu roku 260 torebek foliowych (52 tygodnie x 5 siatek). A to tylko część folii, które przynosimy ze sobą z zakupów. W folię pakowane są również sałaty, zioła, chleb, mięso, wędliny, sery i inne pyszności. W plastikowych opakowaniach kupujemy także wodę, słodkie napoje, soki, mleko, chemię i kosmetyki. Jeśli w tygodniu zjadamy np. dwa chleby krojone pakowane w folię, to w ciągu roku wyrzucimy 104 plastikowe opakowania po samym chlebie!

Szacuje się, że tylko około 20 do 40% opakowań foliowych jest oddawana przez nas do segregacji. A co dzieje się z resztą? Niestety większość trafia do zwykłych koszy na śmieci, lub co gorsza na ulicę.
Przy większym wietrze lekkie foliowe woreczki podwiewane są przez wiatr, który roznosi je bardzo daleko, dzięki czemu lądują one w lesie, wodzie czy na ulicy. Foliowe odpady na wysypisku śmieci rozkładają się bardzo długo, a przy okazji tego rozkładu powstaję wiele trujących związków, które przenikają do gleby i wód gruntowych.
Co zatem robić z plastikowymi odpadami? Przede wszystkim ograniczać, segregować i uświadamiać innych, że warto to robić.

Więcej o tym jak ograniczać i segregować odpady w kolejnych tekstach.

Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda to u Was, spróbujcie oszacować ile folii i plastików zużywa się w Waszym domu w ciągu miesiąca i podzielcie się tym z nami w komentarzach.

Facebookpinterest

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.