Jedziemy na nura – jak zaplanować bezpieczne i fajne nurkowanie?

Facebookpinterest

Jeśli planowanie nurkowania polega u Was na ogarnięciu wolnego dnia, skrzyknięciu ekipy, wybraniu miejsca, w którym chcecie ponurać i zapakowaniu sprzętu do auta, przeczytajcie poniższą notkę, może jest jeszcze kilka elementów, które warto wziąć pod uwagę 😉

Po pierwsze – sprawdźcie, czy zapakowaliście do auta cały potrzebny sprzęt. Jadąc kilkadziesiąt kilometrów na nurkowanie, nie chcielibyście na miejscu przekonać się o tym, że zapomnieliście butów czy kaptura;)
(przy pakowaniu szpeju polecamy skorzystać z check listy z wpisu: lista sprzętu nurkowego)
Po drugie – zabierzcie zapasowe elementy, typu o-ringi, paski, gumy, etc. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać.
Po trzecie – sprawdźcie akwen, na którym chcecie nurkować. Przed wejściem do wody warto poznać choćby ukształtowanie dna lub średnią widoczność, której możecie się spodziewać.
Po czwarte – Weźcie odpowiednią butlę do nurkowania. Jeśli planujecie dłuższe nurkowanie, a zużywacie dużo powietrza, zabierzcie ze sobą minimum 15 litrową butlę.
Po piąte –  Sprawdźcie czy w wybranym przez Was miejscu nurkowym znajduje się baza nurkowa, w której będzie zapas tlenu oraz informacja o postępowaniu w przypadku wypadku nurkowego. Jeśli nie, zabierzcie ze sobą zestaw tlenowy i mapę drogi ewakuacyjnej do najbliższego szpitala.
Po szóste – Jeśli nie nurkujecie z bazą, zabierzcie ze sobą również kartę nurkowania, którą wypiszecie przed nurkiem i wsadzicie za szybę samochodu. Dzięki temu, gdyby cokolwiek się stało będzie wiadomo ile osób i kiedy poszło nurkować.
Po siódme –  powiedzcie Waszym bliskim gdzie zamierzacie nurkować. I poinformujcie ich, o rozpoczęciu i skończeniu nurkowania.
Po ósme – Jeśli akwen, na którym nurkujecie nie jest oznaczony nurkowo, w miejscu wejścia do wody zostawcie bojkę. Oznaczycie w ten sposób miejsce nurkowania.
Po dziewiąte – przed nurkowaniem zróbcie krótkie omówienie: ustalcie cel nurkowania, jego czas i głębokość, powtórzcie znaki nurkowe i wyznaczcie pary nurkowe, przewodnika oraz postępowanie w przypadku zgubienia się.
Po dziesiąte – nurkujcie, kiedy macie na to ochotę 🙂

Życzymy Wam udanych nurów 🙂

Facebookpinterest

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.