Czy aby zacząć nurkować trzeba umieć dobrze pływać ?

Facebookpinterest

Niejednokrotnie osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem boją się, że ich umiejętności pływackie nie są wystarczająco dobre, aby zapisać się na kurs.
Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na pytanie jaką sprawnością powinien wykazać się początkujący nurek 🙂

Przeglądając wymogi  podstawowych kursów nurkowania można spotkać się z różnym poziomem umiejętności pływackich. Najczęściej jednak podstawowym wymogiem jest przepłynięcie bez sprzętu, w dowolnym czasie odcinka 200 metrów, czyli 8 długości basenów lub też 12 basenów w sprzęcie abc. Styl w jakim pokonamy powyższy dystans nie ma znaczenia. Ważne, aby instruktor wiedział, że umiemy przepłynąć wymaganą odległość nie topiąc przy tym siebie ani innych 😉

Naturalnie im wyższe kwalifikacje nurkowe zapragniemy zdobyć, tym większymi umiejętnościami będziemy musieli się wykazać, ale na początek wystarczy, że swobodnie przepłyniemy wymagane 200 metrów, nie popadając przy tym w zadyszkę czy też stan przedzawałowy.

Jeśli zatem myślicie o kursie nurkowania polecam wcześniej przejść się na basen i sprawdzić swoje umiejętności. Dzięki temu zapewnicie sobie odpowiednie przygotowanie i nie będziecie się stresować przed zajęciami.

Pomyślnego pływania 🙂
Pamiętajcie, że pływanie jest świetną formą aktywności ruchowej , daje mnóstwo satysfakcji, a przy tym doskonale relaksuje. Warto więc pływać tak często, jak tylko możemy.

Facebookpinterest

2 komentarze/y

 • Bym powiedział że to tak średnio jest.
  Sama umiejętność pływania – imho w nurkowaniu jest całkowicie zbędna. Nurkując – mamy suchego tudzież piankę – wystarczy zrzucić to co ciężkie (balast/butla) – i już jesteśmy na powierzchni. Ruchu rękami by się przesuwać – też każdy potrafi wykonać.

  Ale – nie powinno się podchodzić do nurkowania z kiepską kondycją fizyczną. Niby wiele wysiłku nie potrzeba.. ale wszystko do czasu jak sie wynurzy na środku jeziora, z wyczerpanym partnerem, przy falach przy których trzeba dopłynąć do brzegu, a potem dotrzeć do bazy/samochodu.

  Andrzej,
 • Z jednej strony masz rację, można nurkować nawet nie umiejąc pływać, ale czy to słuszne włazić pod wodę nie potrafiąc się na niej utrzymać? Chyba nie. Oczywiście, zaczynając kurs nurkowania, nie trzeba umieć pływać kilkoma stylami, wystarczy np. pływanie żabką, ale tak, jak piszesz, im więcej nurkujemy, tym więcej różnych sytuacji może nas spotkać. Dlatego zdrowy rozsądek i dbanie o kondycję są niewątpliwie bardzo ważne w nurkowaniu.
  Ale na temat kondycji fizycznej nurków szykujemy osobny tekst i wtedy można będzie więcej o tym podyskutować ;). pozdrawiam

  Żaba,
 • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *