Zalecenia EUBS & ECHM dotyczące nurkowania rekreacyjnego w czasie pandemii


Szczegóły wydarzenia

  • Date:
  • Kategorie:

Facebookpinterest

Stanowisko European Underwater and Baromedical Society & European Committee for Hyperbaric Medicine dotyczące nurkowania rekreacyjnego w czasie pandemii zachorowań wywołanych koronawirusem COVID-19


W wyniku ścisłych środków zapobiegawczych podjętych przez prawie wszystkie kraje na całym świecie w celu zwalczania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV2 i choroby COVID-19 istnieje znaczące ryzyko ograniczenia dostępu do zasobów opieki zdrowotnej, nie tylko szpitalnej, ale także pierwszej pomocy doraźnej i transportu pacjentów.

Zasadniczo odradza się uprawiania wszelkich aktywności sportowych, z wyjątkiem tych, które można podejmować samodzielnie albo w parach lub niewielkich grupkach, i tylko wtedy, gdy można zagwarantować wystarczającą odległość między uczestnikami i uniknąć dzielenia się wyposażeniem.

Podczas nurkowania (rekreacyjnego) nie tylko nie jest możliwe przestrzeganie minimalnej zalecanej odległości półtora metra, ale nie można również zagwarantować, że sprzęt oddechowy nie będzie współdzielony (np. w sytuacji „braku powietrza”). Korzystanie z wypożyczonego sprzętu może również stanowić ryzyko przeniesienia wirusa. Ponadto, nawet przy starannym planowaniu i ograniczeniu głębokości nurkowania, nie można całkowicie wykluczyć występowania chorób i urazów związanych z nurkowaniem, takich jak urazy ciśnieniowe, choroba dekompresyjna, immersyjny obrzęk płuc lub podtopienie. Dlatego zasady dotyczące pierwszej pomocy medycznej i ewakuacji pozostają obowiązkowe dla wszystkich nurkowań. Tego rodzaju planowanie awaryjne może jednak zostać zagrożone w obecnych warunkach (samo-) izolacji i ochrony osobistej, a także z powodu niedoboru zasobów medycznych i paramedycznych. Dodatkowo, zmniejszona dostępność komór hiperbarycznych do leczenia chorób specyficznych dla nurkowania stanowi poważne zagrożenie dla właściwego leczenia tych schorzeń.

W tej sytuacji, Europejskie Towarzystwo Medycyny Nurkowej I Hiperbarycznej (European Underwater and Baromedical Society [EUBS]) we współpracy z Europejskim Komitetem Medycyny Hiperbarycznej (European Committee for Hyperbaric Medicine [ECHM]) wydaje następujące zalecenia:

1. Wszystkie rekreacyjne aktywności nurkowe prowadzone w parze lub samodzielnie (“solo”) należy zawiesić na czas pandemii COVID-19.

2. Wszystkie badania lekarskie związane z nurkowaniem rekreacyjnym należy odłożyć na termin późniejszy, gdyż nie należy ich traktować jako zadania „pilne” lub „krytycznie istotne medycznie”. Badania lekarskie z konieczności narzucają bliski kontakt osobisty między lekarzem a nurkiem, co jest niezgodne z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi odległości między osobami. Federacje nurkowe wymagające badania nurkowego powinny rozważyć udzielenie tymczasowych zasad, np. przedłużając ważność aktualnego zaświadczenia lekarskiego.

W przypadku wątpliwości, należy kontaktować się z EUBS (www.eubs.org) lub ECHM (www.ECHM.org).

Data wydania zaleceń 26 marca 2020 roku.
Tłumaczenie: dr Jacek Kot

Facebookpinterest
Przez Żaba 0 komentarze/y

0 komentarze/y

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *