Rejestr Nurkowań, czyli tzw. log book

Facebookpinterest

Dzisiaj troszkę o nurkowych pamiętnikach, które nie tylko potwierdzają nasze doświadczenie, ale również stanowią wspaniałą pamiątkę z minionych wypraw i spotkań.

Rejestr nurkowań, jest kolejnym, zaraz po certyfikacie nurkowym dokumentem, który potwierdza nasz staż nurkowy. Warto go wypełniać choćby ze względu na fakt, iż stanowi on podstawę do kwalifikacji na kolejne szkolenia.

Jak wygląda logbook:

Nurkowe rejestry dostępne są w postaci gotowych książeczek lub kartek, które możemy wpinać do naszej książki nurka tudzież segregatora.

Posiadają one miejsce na wpisanie takich informacji jak data, miejsce, czas i głębokość nurkowania. Te dane znajdziecie w karcie nurkowania lub w komputerze nurkowym, z którego korzystaliście. Dodatkowe pola dotyczą rodzaju mieszaniny oddechowej, użytego wyposażenia oraz panujących warunków. W tych miejscach warto zaznaczyć wielkość/ilość/rodzaj butli z jaką nurkowaliśmy, ilość zużytego powietrza, typ i grubość skafandra oraz ilość dobranych ciężarków.
W ten sposób ułatwicie sobie zaplanowanie kolejnych nurkowań w wodach o podobnej temperaturze czy zasoleniu i nie będziecie się więcej zastanawiać ile balastu mieliście na ostatnim wyjeździe do Egiptu 😉 Warto również pamiętać, że zalogowane nurkowania stażowe w zestawie dwubutlowym, konfiguracji bocznej lub na mieszaninach nitroksowych są warunkiem uczestnictwa w niektórych specjalistycznych kursach technicznych. Stąd informacje dotyczące używanego przez nas sprzętu i mieszaniny będą tu szczególnie istotne.

W niektórych logbookach możecie spotkać się również z poniższym przedstawieniem graficznym,

gdzie:

PG1 ( ang. Pressure Group1), oznacza grupę ciśnieniową po 1 nurkowaniu
SI (ang. Surface Interval), oznacza przerwę powierzchniową (godziny:minuty)
PG2 (ang. Pressure Group2), oznacza grupę ciśnieniową po przewie powierzchniowej
PG3 (ang. Pressure Group3), oznacza grupę ciśnieniową po 2 nurkowaniu

Grupa ciśnieniowa, przedstawiana w tabelach dekompresyjnych za pomocą liter (od A do Z), określa ilość azotu pozostającego w naszym organizmie po nurkowaniu. Powyższe określenie (PG) stosowane jest w tabelach RDP PADI. W tabelach Bühlmann/Hahn’a wykorzystywanych np. w federacji CMAS, grupy ciśnieniowe nazywane są grupami powtórzeń lub skrótem WPT, oznaczającym współczynnik pamięci tkankowej. Zarówno grupy powtórzeń, jak i współczynnik pamięci tkankowej, oznaczane są za pomocą litery i przedstawiają ilość zalegającego w organizmie azotu.

W wolnym miejscu na notatki warto zapisać nazwy miejsc nurkowych oraz ciekawostki na ich temat. Możemy wpisać tu również osoby z którymi nurkowaliśmy lub ewentualne uwagi dotyczące trudności miejsca lub organizacji nurkowania. Na koniec warto udokumentować nasze nurkowanie pamiątkową pieczątką bazy nurkowej oraz przewodnika lub instruktora.

Jeśli macie więcej czasu i chęci możecie nawet uzupełnć swój dziennik nurkowy o wydruki z komputera nurkowego.

Takie wydruki również same w sobie stanowią logbook i potwierdzają odbyte przez nas nurkowania. Aby nie marnować papieru można przechowywać je w wersji elektronicznej zapisane na dysku komputera.

Na popularności zyskują ostatnio także logbooki w postaci aplikacji do pobrania na telefon, ale o tych więcej w kolejnych wpisach 😉

Jesteśmy ciekawi jak wyglądają Wasze logbooki, jak często je wypełniacie lub czy w ogóle je prowadzicie.
Piszcie o tym w komentarzach!

Facebookyoutube
Facebookpinterest

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.