Jedziemy na nura – kontrola sprzętu przed wyjazdem nurkowym

Facebookpinterest

Jeśli tak jak my planujecie w najbliższym czasie wyprawę nurkową, ten tekst może się Wam przydać. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek jaki sprzęt warto sprawdzić przed wyjazdem 🙂

Wybierając się na wakacje nurkowe upewnijcie się, że Wasz ekwipunek jest sprawny i kompletny, dzięki temu unikniecie niepotrzebnych nerwów i dodatkowych wydatków podczas wyprawy.
Na co warto zatem zwrócić uwagę podczas oględzin sprzętu?

Maska – sprawdzamy pasek i zapinki.
Fajka – elementy, które mogły się zużyć to ustnik, zaworki i uchwyt do maski.
Płetwy – paski i klamry powinny być bez pęknięć.
Mokry skafander, buty, rękawice i kaptur – obejrzyjcie materiał, szwy, zamek, rzepy – wszelkie dziury, rozdarcia i wystające nitki trzeba naprawić, zamek powinien być sprawny i chodzić bez oporów.
Suchy skafander, suche rękawice, pierścienie – sprawdźcie stan kryzy szyjnej, manszet nadgarstkowych i o-ringów na pierścieniach, guma powinna być bez skaz.  Zamek i zawory mają chodzić gładko, a cały skafander i łapki oczywiście muszą być szczelne 🙂  – warto zatem wybrać się na kontrolnego nura przed wyjazdem.
Jacket – kontrolujemy inflator, zawory nadmiarowe, klamry oraz ogólną szczelność kamizelki.
Automaty – sprawdzamy stan ustników i węży, najlepiej automaty podłączyć do butli z powietrzem i sprawdzić wszystko na ciśnieniu, dzięki temu skontrolujemy szczelność o-ringów oraz pracę automatów. Jeśli Wasze automaty dawno nie były w serwisie, koniecznie oddajcie je do przeglądu przed wyjazdem.
Komputer – odpalamy i sprawdzamy stan baterii.
Kompas – brak płynu, bąble lub pęknięcia kapsuły to znak, że czas wymienić kompas na nowy.
Nóż – obejrzyjcie paski i ostrze.
Latarka – kontrolujemy stan o-ringów, obudowy oraz baterii lub akumulatora.
Bojka – dziurawa się nie nada 😉
Kołowrotek lub szpulka – karabinki powinny chodzić lekko, a linka nie może być splątana.
Jeśli zabieracie ze sobą balast, sprawdźcie, czy macie jego odpowiednią ilość, zabierając butlę skontrolujcie datę legalizacji.

Podsumowując, wybierając się na wyjazd nurkowy, wyciągamy cały szpej nurkowy, który zamierzamy zabrać i po kolei sprawdzamy, wszystkie elementy. Im dokładniej obejrzymy sprzęt przed spakowaniem, tym większa pewność, że na wakacjach nie będą czekać na nas niemiłe niespodzianki.
Wszelkie pęknięcia, sparciała guma, dziury i nieszczelności powinny być dla nas sygnałem, do oddania sprzętu do naprawy lub wymianu popsutego elementu na nowy.
Udanych nurkowań!

Facebookpinterest

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.