Dlaczego warto nurkować z bojką?

Facebookpinterest

Jak wielu z Was zabiera na nurkowanie bojkę i szpulkę lub kołowrotek? Założę się, że większość „świeżych” nurków w ogóle nie zabiera ich ze sobą, co więcej, wielu zaawansowanych nurków, pływa bez bojki! Dzisiaj krótko o tym, dlaczego powinien być to obowiązkowy element wyposażenia każdego nurka.


O tym, jak ważna jest umiejętność wypuszczenia bojki spod wody świadczy choćby fakt, że od 2015 roku umiejętność ta wymagana jest już na poziomie kursu podstawowego. Do czego może przydać nam się bojka pod wodą?
Najczęściej bojka ze szpulką czy kołowrotkiem wymagana jest podczas nurkowań na wodach otwartych, na których panuje duży ruch motorowodny. Jeśli planujemy nurkowanie w morzu lub w innym akwenie o wzmożonym ruchu, bojka jest obowiązkowa. Jej posiadanie wymuszają na nurkach po części centra i bazy nurkowe, które podają obowiązkowe wyposażenie płetwonurka podczas organizowanych przez nich nurkowań.

Dlaczego? Nurkując z bojką jesteśmy bezpieczniejsi. Wypuszczając boję podczas wynurzania, łodzie i windsurferzy na powierzchni widzą, że powinni omijać to miejsce, dzięki czemu możemy zapewnić sobie strefę bezpiecznego wynurzania (nie należy jednak bagatelizować pozostałych procedur bezpieczeństwa stosowanych podczas wynurzania w strefie wzmożonego ruchu wodnego takich jak chociażby uważne rozglądanie się wokół siebie oraz obserwowanie tego co dzieje się za partnerem). Co więcej, w przypadku zgubienia się, bojka sygnalizuje ekipie na powierzchni gdzie się znajdujemy, dzięki czemu można ławo nas zlokalizować, a my, mając linę i punkt oparcia, możemy komfortowo wykonać przystanek bezpieczeństwa. Dzięki bojce, nawet w prądzie lub przy dużej fali jesteśmy w stanie utrzymać wybraną głębokość i wykonać bezpieczne wynurzenie.

Pamiętajcie zatem, by dbać o swoje bezpieczeństwo i zawsze zabierać ze sobą bojkę i szpulkę lub kołowrotek na nurkowanie. Nie zapomnijcie również trenować jej sprawnego wypuszczania na powierzchnię i bezpiecznego wynurzania 🙂

Udanych nurkowań!

nurkowanie z bojka

Facebookpinterest

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.