Pierwsze zakupy – wybieramy maskę do nurkowania

Facebookpinterest

Wpis, którym rozpoczynamy bloga postanowiliśmy poświęcić pierwszym zakupom. Dzisiaj krótka notatka na temat maski, czyli kilka życiowych porad zwiększających Twoje szanse na wybór dobrej maski do nurkowania.

Zacznę może od wyjaśnienia pojęcia: „dobra maska nurkowa”, według zdecydowanej większości moich znajomych nurków dobra maska, to maska, która nie przecieka (a dokładniej rzecz ujmując: maska, która nie przecieka i jest czarna, ale o tym więcej innym razem).
Jeżeli próbowałeś kiedyś pływać w ABC i stwierdziłeś, że ciągłe zmaganie się z wodą w masce nie jest tym o czym marzyłeś, a nurkowanie faktycznie musi być sportem dla twardzieli, to najprawdopodobniej padłeś ofiarą źle dobranej maski nurkowej. Dobrze dopasowany sprzęt sprawia, że pływanie w ABC staje się dziecinnie proste i niesamowicie przyjemne, ale do rzeczy – jak sprawdzić czy maska nie będzie przeciekać?
Zanim kupisz maskę koniecznie ją przymierz. Przyłóż wybrany model do twarzy (pasek maski zostaw z przodu, nie zakładaj go), zrób lekki wdech nosem i wstrzymaj na chwilę powietrze. Dobrze dobrana maska powinna przyssać się do Twojej twarzy, jeśli odpada lub powoduje dyskomfort wybierz inny wzór. Kiedy znajdziesz już odpowiedni dla siebie model wykonaj jeszcze dwa testy. Załóż maskę, dopasuj pasek i sprawdź czy możesz swobodnie zacisnąć palec wskazujący oraz kciuk na nosie, jeżeli przeszkadza Ci w tym ramka maski, poszukaj innego modelu. Podczas nurkowania ten ruch będziesz wykonywał bardzo często, warto zatem upewnić się, że nic nie będzie w tym przeszkadzać. Ostatni z proponowanych przeze mnie testów polega na porównaniu pola widzenia. Mając maskę na twarzy zwróć uwagę jak dużo w niej widzisz. Im więcej możesz zobaczyć spoglądając w dół czy na boki, tym lepiej dla Ciebie, więcej zobaczysz pod wodą 😉
Twoja maska przeszła pomyślnie wszystkie testy? Zanim ją kupisz sprawdź jeszcze materiał z którego jest wykonana. Dobry model powinien być zrobiony z silikonu oraz szkła hartowanego (szkło hartowane w masce oznaczane jest literką T). Jeśli nosisz okulary zapytaj sprzedawcę czy wybrany przez Ciebie model ma opcję wstawienia szkieł korekcyjnych, przy dużej wadzie wzroku warto wziąć tę opcję pod rozwagę.
Design i kolorystykę dobierzesz według swoich preferencji, tu moje rady się raczej nie przydadzą 😉
Nie gwarantuję, że dzięki tym wskazówkom znajdziesz model idealny, ale na pewno znacząco zwiększysz swoje szanse na zakup dobrej maski. Powodzenia !

dobieramy maske do nurkowania
nurek nowicjusz

Facebookpinterest

4 komentarze/y

 • No ale co z tym kolorem maski? Dodam od siebie – silikon przezroczysty – jest wrażenie większej jasności, na początek daje większy komfort:) ale na małych głębokości, gdzie korzystamy ze światła z powierzchni, patrząc w dół miałem w masce odbicie, co mi przeszkadzało, po zmianie na maskę z czarnym silikonem odbicie znikło 🙂

  Kamil,
 • Ja mam maske czarna bo silikon przezroczysty z czasem zolknie

  Marcin,
 • jak z żółknie to czas na nową 🙂

  JB,
 • Ano – czarny silikon lepszy, bo dłużej ładnie wygląda i nie ma denerwującego migotania słońca na płytkiej wodzie, a transparentny fajny, bo jest wrażenie, że więcej widać i jest jaśniej, za to szybciej brzydko wygląda. Natomiast, jeśli chodzi o czas jaki maska będzie nam służyć, to bardziej uzależniałabym to od miękkości i szczelności silikonu, niż od jego koloru, choć oczywiście jak wszystkie kobiety uważam, że każdy powód do zakupu nowej maski jest dobry 🙂

  Żaba,
 • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *