Dlaczego podczas schodzenia pod wodę bolą uszy?

Facebookpinterest

Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z pływaniem w masce, fajce i płetwach często zadają pytanie dlaczego podczas zanurzania się pod wodę bolą ich uszy i jak radzą sobie z tym problemem nurkowie. A także, czy odczuwanie takiego bólu jest normalne, czy też po prostu nie nadają się oni do nurkowania.

Ból w uszach pojawiający się podczas zanurzania wywołany jest rosnącym wraz z głębokością ciśnieniem wody, które oddziałuje na naszą błonę bębenkową. Jest to naturalne zjawisko, któremu można i należy zapobiegać, aby nie dopuścić do urazu ciśnieniowego ucha. Znając odpowiednią metodę możemy w prosty i łatwy sposób wyrównywać ciśnienie w uchu środkowym, i cieszyć się nurkowaniem na każdej głębokości.
Sposobów na wyrównanie ciśnienia jest kilka, są to m.in. próba Valsalvy, manewr Toynbee, manewr Frenzela, poruszanie szczęką, ziewanie, przełykanie śliny i inne. Poszczególne techniki opiszemy dokładnie w kolejnych wpisach już wkrótce. Pamiętajcie, aby nurkować komfortowo i bezpiecznie nie należy dopuszczać do odczuwania bólu podczas zanurzania! Ciśnienie należy wyrównywać delikatnie i tak często, aby nie doznawać dyskomfortu w trakcie schodzenia pod wodę. Jeżeli będziecie zwlekać do momentu, aż poczujecie ból, wyrównanie ciśnienia może być trudne lub niemożliwe. Co więcej, wykonywanie powyższych technik siłowo lub zbyt późno może okazać się nie tylko nieskuteczne, ale i stać się przyczyną urazów uszu. Dlatego pamiętajmy, aby poszczególne metody przynosiły zamierzony efekt należy wykonywać je w sposób prawidłowy i nurkować tylko wtedy, gdy jesteśmy zdrowi.

Facebookpinterest

0 komentarze/y

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *