Podwodna fauna – okoń

Facebookgoogle_pluspinterest

Ten niewielki drapieżnik jest kolejną pospolicie występującą w naszych wodach rybą.
Odznacza się pięknym i bardzo charakterystycznym ubarwieniem. Na zielonym grzbiecie okonia widnieją ciemne pręgi, oraz ostro najeżona płetwa, ogon i płetwy brzuszne mają zaś intensywnie czerwony kolor. Dzięki temu każdy, nawet świeżo upieczony nurek, nie ma trudności z jego rozpoznaniem.

Okonie są bardzo żarłocznymi rybami, które polują przez cały rok. Mają bardzo dobry wzrok, potrafią wypatrzeć zdobycz z dużych odległości, co więcej rozpoznają nawet kolory. Młode żywią się na początku planktonem, następnie bezkręgowcami, ikrą i narybkiem, a po osiągnięciu około dziesięciu centymetrów długości zaczynają zjadać skorupiaki i mniejsze od siebie ryby, takie jak płotki czy ukleje, nie gardzą przy tym również przedstawicielami własnego gatunku. Tak, tak okonie, jak i wiele innych ryb, są kanibalami! Poza samymi okoniami, ryby te zjadane są również przez szczupaki, sumy czy miętusy.

Dorastają do pięćdziesięciu centymetrów, ważąc przy tym około dwóch kilogramów. Mogą żyć do 15 lat. Stare okonie możecie bardzo łatwo rozpoznać po charakterystycznym garbie na grzbiecie. To właśnie dlatego okonie często nazywa się garbusami 😉

 

Pod wodą najczęściej spotkacie okonie pływające w stadach, największe ławice (nawet po kilkaset sztuk) tworzą małe osobniki.
Ciekawostka:
Czy wiedzieliście, że okonie śpią w nocy?
Dzięki temu podczas nocnych nurkowań możemy bez trudu zrobić im piękne zdjęcia, a nawet delikatnie ich dotknąć.

Facebookgoogle_pluspinterest

0 komentarze/y

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *